همرس

همرس نخستین سایت تامین مالی جمعی و کرادفاندینگ برای تولید فیلمهای مستند و سایر آثار هنری

فیلم مستند «همیشه استاد»

مستند پرتره «همیشه استاد» مروری بر زندگی و آثار پروفسور فرهاد ناظر زاده کرمانی، پدر تئاتر دانشگاهی و یکی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار هنرهای نمایشی ایران است.

محمد ثقفی
محمد ثقفی
مدت زمان باقی مانده
غیرفعال
تعداد حامیان
1
مبلغ کل مورد نیاز (تومان)
50000000
میزان مبلغ جمع آوری شده (تومان)
50000
ارزش حمایت های غیرمادی (تومان)
0
جمع کل حمایت ها (تومان)
50000

مستند پرتره “همیشه استاد”

“همیشه استاد” به معرفی شخصیت و آثارِ پروفسور فرهاد ناظر زاده کرمانی، پدر تئاتر دانشگاهی و چهره ماندگار هنرهای نمایشی ایران می‌‌پردازد. این مستند با همراهی ایشان و گفتگو با برخی از شاگردانِ استاد ناظر زاده کرمانی، تلاش دارد با ترسیم این چهره والای فرهنگی و هنری و معرفی خدمات مهمی که ایشان به تئاتر آکادمیک ایران داشته است، سهمی کوچک در پاسداشت جایگاه‌شان به عنوان یکی از چهره‌های مهم و تاثیرگذار هنرهای نمایشی ایران داشته باشد.

چرا تصمیم به ساخت این مستند گرفتم؟

سال 1393 به واسطه همسرم که در مقطع کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی تحصیل می‌کرد و از دانشجویان دکتر ناظر زاده کرمانی بود، با شخصیت علمی و جایگاه مهم ایشان در پایه گذاری رشته‌های نمایشی در ساختار دانشگاهی ایران آشنا شدم. بعد از مطالعه بیشتر در خصوص خدمات استاد به هنر تئاتر ایران تصمیم به ساخت مستند پرتره‌ای گرفتم. پس از مطرح کردن ایده ساخت این مستند با دکتر ناظرزاده، و بعد از فروتنی‌های بسیارشان، رضایت ایشان را برای ساخت شدن این مستند جلب کردم و اولین مراحل تولید فیلم با هزینه شخصی و بدون هیچ گونه حمایت و پشتوانه مالی آغاز شد.

برای ساخت این مستند چه مراحلی را طی کرده‌ایم؟

این مستند طی چندین جلسه فیلمبرداری و مصاحبه‌های مفصل با دکتر ناظرزاده و حضور در کلاس‌های درس ایشان ادامه پیدا کرد. همچنین بخش بسیار مهم و طولانی‌ای از مرحله تولید به مصاحبه با شاگردان شاخص ایشان در طی سه دهه گذشته اختصاص یافت که در مقاطع زمانی مختلف و طی دو سال ادامه پیدا کرد. در ادامه طی سفری که همراه با ایشان به زادگاهشان شهر کرمان و شهرستان بردسیر داشتم تلاش کردم هرچه بیشتر به خاستگاه خانوادگی دکتر ناظر زاده که نقش بسیار مهمی در شکل گیری شخصیت ارزشمند ایشان داشته است بپردازم.

بودجه تولید مستند تا به این‌جا چگونه تامین شده است؟

همان گونه که همه مستندسازان و فعالان این حوزه اطلاع دارند، هزینه‌های پیش تولید و پس تولید یک فیلم مستند به دلیل تعدد جلسات فیلمبرداری و گاهی تنوع لوکیشن‌های تولید اغلب با برنامه ریزی‌های مرسوم قابل پیش بینی نیست و از همین رو یافتن تهیه کننده‌ای که به صورت حرفه‌ای پای چنین پروژه‌هایی بایستد کار آسانی نیست. به همین دلیل زمانی که در اواسط تولید از پیداکردن تهیه کننده نا امید شدم به دلیل علاقه و احساس دین شخصی‌ به دکتر ناظر زاده تصمیم گرفتم با تمام سختی‌هایی که در طول مسیر وجود داشت کار را با هزینه‌های شخصی به پایان برسانم، به همین دلیل تمامی مراحل تولید این مستند که تاکنون پیشرفتی هشتاد درصدی داشته، با هزینه های شخصی پیش رفته و قطعا یکی از دلایل کند بودن تولید فیلم و پایان نیافتن آن همین امر می باشد.

چه مراحلی تا پایان این پروژه در پی است؟

از مرحله تولید این پروژه حدود بیست درصد که شامل چند مصاحبه تکمیلی‌ست باقی مانده و همچنین از مراحل پس تولید این فیلم که شامل تدوین، صداگذاری و اصلاح رنگ و نور است. مرحله تدوین، پیشرفتی پنجاه درصدی داشته و باقی مراحل پس از اتمام تدوین باید انجام گیرد. از این رو با برآوردهای انجام شده برای تامین هزینه‌های فیلم تا پایان نهایی، این پروژه مبلغ 50 میلیون تومان نیاز دارد تا به صورت کامل به پایان برسد. لازم به ذکر است که این مبلغ بدون در نظر گرفتن مراحل طی شده تولید در چند سال اخیر برآورد شده است.

آشنايی مختصر با زندگی و آثار پروفسور فرهاد ناظرزاده كرمانی (پدر تئاتر دانشگاهی ایران)

دکتر فرهاد ناظرزاده کرمانی در سال ۱۳۲۶ در تهران و خانواده‌ای با فرهنگ به دنیا آمد، فرزند بانو فرح‌انگیز هرمزی و دکتر احمد ناظرزاده‌ کرمانی از جمله نویسندگان و شاعران بلند آوازه‌ی کرمان بود.

وی تحصیلات دوران ابتدایی را در دبستان جهان تربیت تهران آغاز و در سال ۱۳۳۲ به پایان رساند و در دبیرستان دارالفنون به ادامه تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۳۸ به اخذ مدرک دیپلم ادبی نایل آمد.

تحصیل در دانشگاه تهران، در رشته ادبیات و علوم اجتماعی – سال ۱۳۴۴
تحصیل در دانشکده هنرهای دراماتیک، در رشته ادبیات نمایشی – سال ۱۳۴۵

پس از پایان خدمت سربازی در سال ۱۳۵۰ عازم فرانسه شد و در مؤسسه‌ی مطالعات عالی وابسته به دانشگاه «سوربن» فرانسه به مدت ۱۴ ماه به منظور آشنایی ابتدایی با تئاثر فرانسه به مطالعه پرداخت و در سال ۱۳۵۱ برای ادامه تحصیل عازم آمریکا شد.

تحصیل در رشته‌های هنرهای تئاتر، تاریخ، اقتصاد و مدیریت بازرگانی
تحصیل در دانشگاه و پردیس هنرهای کلامی دانشکده‌ی وسایل ارتباط جمعی – سال ۱۳۵۵
تحصیل در رشته سینما تئاتر با تمرکز بر نمایشنامه نویسی
تدریس در دوره‌های کارشناسی ارشد در دانشکده هنرهای دراماتیک تهران
عضویت در هیئت علمی دانشگاه تهران – درسال ۱۳۶۳
مدیریت گروه تئاتر در دانشگاه تهران
و تا سال ۱۳۶۵ بیش از 100دانشجو از دانشجویان دوره‌های پیش از انقلاب به مدیریت ایشان دانش آموخته گردیدند.
نائل آمدن به درجه دانشیاری – سال 1367
رسیدن به درجه استادی كرسی هنرهای نمایشی – سال 1375
کمک به راه‌اندازی دانشکده هنر کرمان – سال ۱۳۶۸
بنیان نهادن دوره کارشناسی ارشد دانشکده هنر و معماری در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران – سال ۱۳۷۲
سرپرستی تحصیلات تکمیلی کارشناسی ارشد هنرهای نمایشی در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران – سال ۱۳۷۷

قابل توجه این است که ايشان در دومين همايش چهره‌هاي ماندگار در سال 1381 به عنوان چهره‌ي ماندگار عرصه هنرهاي نمايشي ايران معرفي شدند.

آثار مكتوب خلق شده توسط دكتر فرهاد ناظرزاده كرمانی

آثار خل‍ّاقه شامل: نمایشنامه‌ها و ترجمه نمایشنامه‌ها و آثار تحقیقی
مقاله‌ها و كتاب‌های علمی، درسی و نیز سخنرانی‌ها و گفت‌وگوهای چاپ شده.

ایشان تاكنون بیش از 20 نمایشنامه و بیش از 50 نمایشنامه كوتاه و بلند خارجی را به زبان فارسی ترجمه كرده‌اند. همچنین بیش از 16 كتاب درسی و 50 مقاله تحقیقی نوشته و به چاپ رسانده است.

 

ردیف عنوان حمایت مبلغ (تومان)
*****