همرس

همرس نخستین سایت تامین مالی جمعی و کرادفاندینگ برای تولید فیلمهای مستند و سایر آثار هنری

فیلم مستند شکریه

شکریه دختر دانش آموز پایه ششم در یکی از روستاهای مرزی و کردنشین شهرستان اشنویه است. او بدلیل مخالفت‌های پدر و بیماری مادر در آستانه ترک تحصیل است. عشق او به ادامه تحصیل و معلم شدن و تلاشش برای مبارزه با مشکلات، داستان فیلم ماست.

مهدی عوض زاده
مهدی عوض زاده
مستندساز
مدت زمان باقی مانده
زمان به پایان رسیده
تعداد حامیان
17
مبلغ کل مورد نیاز (تومان)
40000000
میزان مبلغ جمع آوری شده (تومان)
1757000

پیشینه؛

من مهدی عوض زاده، مستندساز و تدوین گر، حدود 6 سال است که بواسطه دغدغه شخصی و اهمیت موضوع، بطور جدی در حوزه نظام تعلیم و تربیت و آموزش عمومی کشور (مقطع پیش دبستانی تا پایان متوسطه دوم) مشغول تحقیق و پژوهش و ساخت مستند هستم. ماحصل این تلاش، تولید مجموعه مستند پانزده قسمتی «نهالی برای فردا» با موضوع «بررسی مسائل نظام آموزشی کشور» بود که سال 96 و در یک بازپخش مجدد در زمستان سال 98 از تلویزیون پخش شد. طبیعتا طی این چندسال پژوهش و گفتگو با صاحب نظران و فعالان حوزه تعلیم و تربیت با مشکلات و چالشهای بسیاری در این زمینه آشنا شدم که تولید صدها ساعت برنامه تلویزیونی و فیلمهای مستند و سینمایی هم برای آن کافی بنظر نمی رسد. حال آنکه با کمال تاسف باید گفت که سهم آموزش و پرورش و چالشهای این حوزه از سینما و تلویزیون بسیار بسیار ناچیز است. درحالیکه با وجود جمعیت حدود بیست میلیون نفری دانش آموزان و حدود یک میلیون نفری معلمان و کادر آموزش و پرورش، درصد بسیار بالایی از جمعیت کشور بطور مستقیم درگیر این حوزه هستند.

 

داستان از کجا شروع شد؟

یکی از چالشهای مهمی که در تمام نظامهای آموزشی دنیا، حتی کشورهای توسعه یافته و به تبع آن در ایران، وجود دارد مسئله ترک تحصیل و دانش آموزان بازمانده از تحصیل است. این موضوع دلایل مختلفی دارد که در جای خود به آن پرداخته خواهد شد. بعد از مجموعه مستند «نهالی برای فردا» تیم تولید مجموعه تصمیم گرفت مستندی را با موضوع ترک تحصیل آغاز کند که با توجه به پژوهشهای قبلی و آشنایی ضمنی با این پدیده، پژوهش جدیدی را شروع کرد. پژوهش کتابخانه ای و میدانی حدود پنج ماه بطول انجامید و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که یک فیلم مستند سینمایی بلند با این موضوع بسازیم. این مشکل در بسیاری از مناطق محروم کشور از جمله استانهای سیستان و بلوچستان، جنوب کرمان، کهکیلویه و بویراحمد، کردستان، خراسان جنوبی، آذربایجان شرقی و غربی، گیلان و … و همچنین در حاشیه کلان شهرهایی مانند تهران وجود دارد.

فیلم مستند شکریه

پس از پژوهش و با توجه به شرایط تولید و دسترسی هایی که من از قبل داشتم، منطقه ای کردنشین و مرزی در استان آذربایجان غربی را انتخاب کرده و در نهایت سوژه فیلم را در یکی از روستاهای مرزی شهرستان اشنویه (آذربایجان غربی) یافتم. پس از پژوهش و پیش تولید پروژه که حدود شش ماه بطول انجامید، در نهایت در اردیبهشت 97 اولین فاز فیلمبرداری را شروع کردیم.

 

شکریه کیست؟

سوژه ما دختر دانش آموزی بنام «شکریه» است که در شروع پرژه در پایه ششم ابتدایی تحصیل می کرد و قرار بود از اول مهر 97 وارد پایه هفتم (متوسطه اول) شود. شکریه بخاطر شرایط خانواده و مخالفت پدرش در آستانه ترک تحصیل قرار داشت. چون پدرش به او گوشزد کرده بود از سال تحصیلی بعد (پایه هفتم) حق ادامه تحصیل ندارد. از طرفی مادر او هم مانند تمام زنان این منطقه کار و مسئولیت زیادی در خانه و بیرون از خانه داشته و مریض احوال هم بود که این مسئله نیاز به حضور شکریه در خانه و کمک به مادر را بیشتر می کرد.

فیلم مستند شکریه

شکریه در پایان سال تحصیلی ششم یعنی اردبهشت 97 در حال نگرانی و خوف و رجاء بخاطر مسئله ادامه تحصیلش بود. چون همیشه شاگرد اول کلاس و دانش آموز بسیار مستعد و عاشق درس و مدرسه بود، ترک تحصیل برایش بسیار سخت و سنگین بود.

 

کار چگونه پیش رفت؟

خوشبختانه معلم و مدیر مدرسه شکریه برای بازگرداندن دانش آموزان بازمانده از تحصیل به مدرسه تلاش فراوانی را انجام میدادند که ما امیدوار بودیم در پایان پروژه، این تلاشها به ثمر بنشیند.

فیلم مستند شکریه

رویکرد ما در تولید این فیلم به این شکل بود که تصمیم گرفتیم وضعیت شکریه را در طول حداقل یکسال تحصیلی و در فصول مختلف سال دنبال کنیم  و ببینیم که در نهایت موفق به ادامه تحصیل میشود یا خیر. در واقع مستند ما به فرم مشاهده گر، با حداقل دخالت، نظاره گر اتفاقات رخ داده بود بدون اینکه ما از آینده اطلاع داشته باشیم.

فیلم مستند شکریه

ضمن اینکه از این رهگذر، یعنی مروری بر زندگی شکریه، به وضعیت فرهنگی منطقه و دلایل ترک تحصیل در آن هم پرداخته میشود. در طول این مسیر برای شکریه اتفاقهای مختلفی رخ داد و فراز و فرودهای زیادی را تجربه کرد از جمله اینکه پدرش ابتدا بواسطه پادرمیانی مدیر مدرسه به ادامه تحصیل او رضایت داد ولی بعد از مدتی ناگهان از این تصمیمش پشیمان شد.

 

بالاخره چه شد؟

در نهایت بعد از شش مرحله فیلمبرداری (بهار سال 97 تا پاییز سال 98)، پروسه تولید فیلم در پاییز 98 به پایان رسید و پروژه وارد فاز پس تولید شد. فیلم در حال حاضر در مرحله تدوین قرار دارد که متاسفانه بدلیل کمبود بودجه و مسائل مالی، مرحله پس تولید بسیار کند پیش رفته و تقریبا در وضعیت توقف است. اینکه آخر داستان شکریه به کجا انجامید، سوالی ست که طبیعتا جوابش را باید در حین تماشای فیلم جستجو کرد.

فیلم مستند شکریه

اکنون چه باید کرد؟

قابل ذکر است که این پروژه تا بحال توسط تهیه کننده بخش خصوصی و بطور کاملا مستقل و بدون کمک گرفتن از هیچ نهاد رسمی و دولتی پیش رفته است. بدلیل آنکه تمایل داریم کار همچنان بطور مستقل و بدون وابستگی به ارگانهای دولتی به سرانجام برسد، در این مرحله دست یاری به سمت شما عزیزان و فعالین و دغدغه مندان حوزه تعلیم و تربیت، معلمان عزیز، والدین گرامی و تمامی کسانی که سرنوشت آینده سازان این مرز و بوم برایشان اهمیت دارد، دراز می کنیم و امیدواریم که با همدلی و همراهی شما عزیزان و یاری خداوند بتوانیم این پروژه را به سرمنزل مقصود برسانیم.

بسیار امیدواریم که بتوانیم هر چه زودتر در کنار شما عزیزان فیلم را ببینیم و از عاقبت داستان شکریه و «شکریه» های این سرزمین آگاه شویم تا شاید بتوانیم به وسع خود کاری برایشان انجام دهیم.

کمپین  حمایت از  مستند شکریه  به اتمام  رسید

اگر سوال خاصی دارید در خدمتم.

*****