همرس

همرس نخستین سایت تامین مالی جمعی و کرادفاندینگ برای تولید فیلمهای مستند و سایر آثار هنری

پنج دلیل اهمیت کرادفاندینگ در کارآفرینی

پنج دلیل اهمیت کرادفاندینگ در کارآفرینی

1400/4/12

در سال‌های اخیر، کرادفاندینگ (Crowdfunding) یا تامین مالی جمعی به‌عنوان یک مکانیزم مالی جدید بدون نیاز به روش‌های سرمایه‌گذاری سنتی پیچیده و دشوار از قبیل وام‌های بانکی شناخته می شود. در این پدیده ی نسبتا نوظهور، کارآفرینان و صاحبان ایده های کسب و کار، ایده‌ها و طرح‌های نوآورانه ی خود را در قالب یک پروژه از طریق پلتفرم های تامین مالی و در بستر اینترنت به تعداد زیادی از حامیان بالقوه نمایش می دهند تا با جذب سرمایه‌گذاران و تامین مالی ایده ها، پروژه‌ها را پیاده‌سازی و اجرا نمایند.

در واقع در سال های اخیر، کرادفاندینگ به انتخاب محبوبی برای کارآفرینان و سرمایه گذاران بدل شده است. آمارها نشان می دهند که تنها در آمریکا حدود 200 پلتفرم کراودفاندینگ وجود دارد. حجم پولی که از طریق پلتفرم های کرادفاندینگ جمع شده است با نرخ رشد بسیار زیادی، از 530 میلیون دلار در 2009 به بیش از 28 بیلیون دلار در 2012 رسیده است و این روند، همچنان رو به رشد می باشد.

چیزی در حدود 95% طرح های تجاری که به دست سرمایه گذاران خطرپذیر می رسند، رد می شوند. پس تعجبی ندارد که این کارآفرینان دنبال جای دیگری برای تامین مالی بگردند. کراودفاندینگ ثابت کرده است که می تواند جایگزین خوبی برای به دست آوردن سرمایه و تامین مالی باشد و به نظر می رسد که به این زودی ها قرار نیست کنار گذاشته شود و به احتمال زیاد با سرعت زیادی رشد خواهد کرد. درواقع، کرادفاندینگ قرار است که بزرگ ترین موج سرمایه گذاری بعدی باشد. در ادامه به پنج دلیل اهمیت کرادفاندینگ در زمینه کارآفرینی خواهیم پرداخت:

سهولت تامین سرمایه

تا به حال از کسی پول تقاضا کرده اید؟ البته که این موضوع برای خیلی از آدم ها خوشایند نیست، اما در مقایسه با دردسرهای درخواست وام یا ملاقات با سرمایه گذاران احتمالی، بسیار کار راحتی است. در واقع یکی از مراحل آزاردهنده برای کارآفرینان همین است که مجبورند با سرمایه گذارها سر و کله بزنند. اما این مشکل با کراودفاندینگ کاملا برطرف شده است. در مقایسه با تمام کاغذبازی ها و آماده سازی ها برای درخواست وام، درست کردن یک کمپین با استفاده از کرادفاندینگ مانند آب خوردن است. کافی است که شما پلتفرم مناسب را انتخاب کنید، ویدئوی ساده ای آماده کنید و پاداش های جذابی هم برای حامیان تعیین کنید. البته که همچنان شما باید مدارک مهم بلندمدتی مانند یک طرح تجاری برای قانع کردن سرمایه گذاران داشته باشید اما با این روش شما می توانید یک بار برای همیشه طرح و ایده خود را ارائه دهید.

کراودفاندینگ هم برای کارآفرینان مفید است و هم برای سرمایه گذاران تا بتوانند همدیگر را پیدا کنند. به جای دست و پنجه نرم کردن با روش های سنتی، کرادفاندینگ بستری را فراهم می آورد تا سرمایه گذاران بتوانند به راحتی روی طرح ها سرمایه گذاری کنند. البته که فرایند قانع کردن سرمایه گذاران بالقوه برای تخصیص سرمایه هایشان، آنقدرها هم ساده نیست و خلاقیت، مداومت و کار زیادی می طلبد.

امکان بررسی بازار هدف

داشتن ایده یک چیز است اما ثابت کردن این که آیا این ایده می تواند سودآور باشد یا نه، چیز دیگری است! به جای متقاعد کردن خودتان یا سرمایه گذاران برای این که ایده شما پول ساز است، کراودفاندینگ فرصت بسیار خوبی را فراهم می کند تا شما ببینید بازار هدف شما در چه حالی است. اگر کمپین شما موفق شود، این نه تنها مدرکی برای اثبات وجود علاقه و کشش برای ایده شما است، بلکه نشان دهنده این است که مردم مایل هستند تا برای آن پول خرج کنند. درواقع این راه بسیار موثری برای تایید ایده شماست.

کاهش ریسک

به دلیل این که کرادفاندینگ، بازار هدف را تایید می کند، هم سرمایه گذاران و هم کارآفرینان نباید نگران پذیرش ریسک بالا باشند. به جای تزریق پولتان در کسب و کاری که ریسک بالایی دارد و بازار هدف پایداری ندارد، می توانید بدون خرج زیادی، آن بازار و ایده را امتحان کنید. در طی فرایند کرادفاندینگ، اگر کمپین شما موفق نباشد، تمام پول هایی که دیگران با آن از شما حمایت کرده اند به حسابشان بازگردانده می شود.

جان رمپتون، سرمایه گذاری که روی بسیاری از کمپین های کراودفاندینگ سرمایه گذاری کرده است، می گوید: روش دیگری که کرادفاندینگ به واسطه آن ریسک را کاهش می دهد، کاهش هزینه دارایی است.

برای درک بیشتر این موضوع، به طور مثال فرض کنید که یک شرکت تولید لباس در گذشته 1000 عدد لباس تولید می کرده اما تنها 700 تای آن را می فروخته است. آن ها باید هزینه 1000 تا را پرداخت می کردند و ضرر حاصل از نفروختن بقیه لباس ها را متحمل می شدند. با استفاده از کراودفاندینگ همان شرکت دیگر می داند که باید چه مقدار لباس تولید کند. درواقع به جای هدر دادن پول بر روی جنس یا دارایی هایی که فروش نمی رود، می توانید تنها جنس هایی که سفارش گرفته اید را بفروشید.

بازخورد سریع

در طی یک کمپین کراودفاندینگ، فرصتی فراهم می شود تا بازخوردها و ایده های بقیه نیز مرور شود. در گذشته، بعضی از سوال ها و نگرانی ها در مراحل اولیه ایده به جواب نمی رسید اما امروزه شما می توانید نظرسنجی هایی انجام دهید تا ببینید افراد چه چیز را در مورد ایده شما دوست دارند و یا دوست ندارند و جالب است که این بازخوردها می توانند به طور آنی بررسی شوند. این به شما کمک می کند تا اصلاحات لازم را سریع تر از گذشته اعمال کنید و این به این معنی است که می توانید در سریع ترین حالت، محصول خود را به دست بازار برسانید. با این حال، بهترین فایده این ویژگی کرادفاندینگ این است که برای شما شبکه ای از انسان ها فراهم می آید. در واقع شما قادر خواهید بود که مشتری های همراه و وفاداری به دست آورید حتی قبل از این که کسب و کار شما شروع به فعالیت کند. این کار با همراه کردن آن ها و گوش کردن به پیشنهادهای آن ها ممکن است.

ابزاری مناسب برای بازاریابی

در کنار معرفی یک محصول یا خدمات، کرادفاندینگ فرصتی برای فرستادن پیام کسب و کار شما و هدف آن به جامعه مخاطبان گسترده ای است که برای شما فراهم می کند. با انتشار کمپین خود در شبکه های اجتماعی مختلف، شما وقتی را برای همراه کردن حامیان خود صرف می کنید که این حامیان به مشتریان وفادار شما تبدیل می شوند و اخبار کسب و کار شما را به اطرافیانشان انتقال می دهد. اگر کمپین شما سر و صدای زیادی به پا کند، رسانه های زیادی نیز به سمت تان جذب می شوند زیرا رسانه ها عاشق داستان های موفق هستند. درواقع شما به ارتباطات رسانه ای رایگان دست پیدا کرده اید. مهم نیست که این رسانه، یک پایگاه خبری یا روزنامه محلی باشد و یا یک بلاگ معروف در صنعت شما. این پوشش خبری، راه بسیار خوبی برای گسترش آگاهی در مورد کسب و کار شما و جذب حامیانی است که در گذشته از کسب و کارتان آگاهی نداشته اند.