همرس

همرس نخستین سایت تامین مالی جمعی و کرادفاندینگ برای تولید فیلمهای مستند و سایر آثار هنری

مدل تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش؛ تاریخچه و فرایند

مدل تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش؛ تاریخچه و فرایند

1400/3/19

سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر پاداش، یکی از منابع تأمین اعتبار برای پروژه های مختلف و استارتاپ ها است. مشاغل و موسسات غیرانتفاعی از هر ابعادی پروژه هایی را در یک درگاه سرمایه گذاری جمعی ارسال می کنند و جمع آوری مقدار مشخصی از سرمایه را مورد هدف قرار می دهند. در روش تامین مالی جمعی پاداش محور، در ازای کمک مالی طرفداران یک پروژه یا کسب و کار، انگیزه ای برای سرمایه گذاری در اختیار آنها قرار می گیرد؛ به همین دلیل است که به آن سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر پاداش می گویند

در واقع، در تامین مالی پاداش محور، تأمین کننده مالی در نقش حامی پروژه یا ایده ظاهر می شود و در ازای تامین مالی خود یک پاداش معین دریافت خواهد کرد. این پاداش می تواند در قالب یک هدیه یا محصول زودتر از موعد استارتاپ باشد.

تاریخچه تامین مالی جمعی پاداش محور

موفقیت اولیه Crowdfunding یا تامین مالی جمعی، از سایت هایی مانند Kickstarter و Indiegogo حاصل شد. در حالی که در واقع چهار دسته اصلی سرمایه گذاری جمعی وجود دارد، یکی از محبوب ترین ها تأمین سرمایه جمعی مبتنی بر پاداش است که در هر دو پلتفرم مشهور و بین المللی Kickstarter و Indiegogo مورد استفاده قرار می گیرد.

گرچه سرمایه گذاری جمعی با پلتفرم هایی مانند کیک استارتر و ایندی گوگو رواج و گسترش یافت، اما مطمئناً این تنها سایت هایی نبودند که آن را ارائه می دهند.

نقطه شروع روش تأمین مالی جمعی در سال 1997 زمانی آغاز شد که گروه راک انگلیسی مارلیون، هزینه تور خود را از طریق ArtistShare وب سایت حمایت مالی طرفداران، تأمین کرد.

در سال 2009 وب سایت های اصلی سرمایه گذاری جمعی مانند Indiegogo راه اندازی شده و شکل جدیدی از تأمین مالی جمعی یا همان کرادفاندینگ تأسیس می شود.

با رونق سرمایه گذاری گسترده، پرزیدنت اوباما قانون Jumpstart Our Startups Business (JOBS) را در سال 2012 تصویب کرد. این مساله، زمینه را برای رویکرد نظارتی واقعی برای حمایت از اهدا کنندگان پروژه های تأمین سرمایه جمعی و ایجاد مشاغل برای سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری به عنوان منبع قابل توجهی برای تامین بودجه کسب و کارها هموار کرد.

کیک استارتر در واقع یکی از بزرگ ترین پلتفرم ها و شاید بزرگ ترین پلتفرم سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر پاداش باشد. طبق اطلاعات سایت Kickstarter

• خیرین، بیش از 4 میلیارد دلار به پروژه های Kickstarter کمک داده بودند
• بیش از 171،000 پروژه با موفقیت، تأمین اعتبار شده اند
• بیش از 16 میلیون نفر از پروژه ها حمایت کرده اند
• 5.5 میلیون نفر از بیش از یک پروژه حمایت کرده اند
• بیش از 56 میلیون تعهد در کل انجام شده است

انواع پرطرفدار پروژه های سرمایه گذاری جمعی

به نظر می رسد در حالی که بسیاری از هنرمندان از روش تامین سرمایه جمعی برای جمع آوری پول برای فعالیت های خود استفاده می کنند، یکی از محبوب ترین دسته های پروژه های سرمایه گذاری جمعی، فناوری است.

سرمایه گذاری جمعی مبتنی بر پاداش چگونه کار می کند؟

1- یک کسب و کار یا کارآفرین با مهلت تعیین شده پروژه ای را که برای تأمین اعتبار در دسترس است برای یک صندوق سرمایه گذاری جمعی مانند RocketHub ارسال می کند.

2- غالباً ، فیلم های تبلیغاتی ویژه ای برای کمک به علاقه مندان به پروژه تولید می شود.

3- بانیان این پروژه فرصت سرمایه گذاری جمعی را با دوستان و خانواده خود به اشتراک می گذارند.

4- حامیان علاقه مند، به پروژه کمک می کنند و فعالیت های خود را از طریق شبکه های اجتماعی به اشتراک می گذارند.

5- در ازای پشتیبانی از پروژه، پشتیبانان پاداش می گیرند که میزان و ارزش این پاداش ها بر اساس میزان بودجه ای كه است که توسط صاحبان پروژه یا کسب و کار یا كارآفرین پشت پروژه تعریف شده است.

6- اگر اهداف تأمین اعتبار، قبل از پایان موعد مقرر پروژه برآورده شوند، پاداش مورد تعهد، ارائه می شود.

انواع پلتفرم های تامین مالی مبتنی بر پاداش

پلتفرم های تامین مالی پاداش محور، به صورت دو مدل AON و KIA هستند:

در پلت فرم های AON، کمپین ها بایستی به هدف مالی تعریف شده برسند و 100 درصد تأمین مالی شوند. در غیر این صورت پروژه ناموفق محسوب می شود و سرمایه تامین شده به حساب حامیان بازگردانده می شود.

در مقابل، پلتفرم های KIA انعطاف پذیر می باشند و در صورتی که کمپین ها به اهداف مالی تعریف شده نرسند، سرمایه تامین شده حفظ شده و به تعهدات عمل می شود. ارزیابی انجام شده در سال های 2011 تا 2013 نشان می دهد که کمپین های AON در مقایسه با کمپین های KIA از حامیان بیشتری برخوردار هستند و بیشتر تأمین مالی شده اند.

سرمایه گذاری با دریافت پاداش و محصول

این تامین مالی، پاداش های غیر پولی به حامیان در ازای حمایت از پروژه ارائه می کند

تامین مالی مبتنی بر پاداش، بزرگ ترین چارچوب تأمین مالی به صورت آنلاین است و رشد سریع تری در میان انواع تامین مالی انبوه دارد.

برخی از محققین دریافتند که در چارچوب تامین مالی مبتنی بر پاداش، سرمایه گذاران همانند مشتریان عمل می کنند، زیرا مدل اصلی کسب و کار در سیستم عامل تأمین مالی پاداش محور، بر اساس «پیش فروش» می باشد.

زمانی که سرمایه گذار بررسی می کند که آیا پروژه های پیش فروش را تامین مالی کند، رفتار آنلاین آنها همانند مشتریان برای خرید کالا می باشد.

تامین مالی جمعی پاداش محور، گسترده ترین پلت فرم در زمینه تأمین مالی جمعی است. رایج ترین پاداش، محصول نهایی پروژه در حال توسعه می باشد. ارائه محصول به عنوان پاداش در مدت زمان کمپین کراودفاندینگ، علاوه بر سنجش جذابیت محصول، موجب توسعه محصول و بازار محصول می شود.

در چارچوب های تامین مالی مبتنی بر پاداش، افراد بدون انگیزه های مالی، بازدهی و بازپرداخت در ازای پرداختی شان در پروژه ها مشارکت می کنند. در عوض حامیان پروژه، به ازای حمایت شان از پروژه، پاداش دریافت می کنند که می تواند بلیط یک فیلم، داشتن ایده برای محصول در حال توسعه و یا یک فرصت برای ملاقات با سازندگان پروژه باشد.

در Kickstarter رایج ترین و برجسته ترین بازدهی سرمایه «پاداش» نامیده می شود. این پاداش ها می تواند نشانه کوچکی جهت قدردانی از حامیان جهت مشارکت چند دلاری آنها در حمایت از پروژه هزاران دلاری باشد.

تامین مالی جمعی بر اساس پیش خرید، متداول ترین نوع تأمین سرمایه جمعی می باشد. بر اساس این مدل، پرداخت های مشتری به صورت پیش خرید برای محصول می باشد. به طوری که اگر استارتاپ یک محصول تولید کند، مشتری معمولاً محصول را با قیمتی کمتر از قیمت بازاری محصول دریافت می کند.

همرس، پلتفرم تامین مالی جمعی پاداش محور

پلتفرم همرس نیز یکی از انواع پلتفرم های تامین مالی جمعی پاداش محور است که در حوزه هنر و کسب و کارها و پروژه های هنری فعالیت می کند و در ازای تامین سرمایه و حمایت حامیان، صاحبان هر پروژه هنری، پاداش هایی برای علاقه مندان و حامیان پروژه خود بسته به ماهیت پروژه و میزان بودجه مربوطه در نظر می گیرند.