همرس

همرس نخستین سایت تامین مالی جمعی و کرادفاندینگ برای تولید فیلمهای مستند و سایر آثار هنری

هفت پرسش که باید قبل از شروع کمپین تامین مالی جمعی به آنها پاسخ دهید

هفت پرسش که باید قبل از شروع کمپین تامین مالی جمعی به آنها پاسخ دهید

1400/3/10

روش تامین مالی جمعی برای تامین سرمایه ی بسیاری از پروژه ها و استارتاپ ها، روشی جذاب و مناسب به نظر می رسد که البته به مجموعه عواملی همچون شانس، مهارت، زمان بندی مناسب، بازاریابی قدرتمندانه، روابط عمومی قوی و … نیاز دارد. اما اگر واقعا Crowdfunding، روش مناسبی برای تامین سرمایه مورد نیاز استارتاپ شما نباشد، چه؟

قبل از اینکه وقت، پول و منابع خود را برای ایجاد یک کمپین سرمایه گذاری جمعی سرمایه گذاری کنید، منطقی است که بنشینید و تعیین کنید که آیا تأمین مالی جمعی برای شما مناسب است یا خیر.

قبل از استفاده از یک کمپین کرادفاندینگ برای تأمین مالی ایده خود، باید به سوالات پاسخ دهید:

1- با چه برندی، کار خود را آغاز خواهید کرد؟

آیا از مارک یا برندی استفاده می کنید که دارای طرفداران یا مصرف کنندگان قبلی است؟ استفاده از مارک یا نام های تجاری موجود در بازار، که مصرف کنندگان از آن خاطره خوبی دارند، می تواند یک استراتژی اثربخش باشد. تجربه خوب استفاده از یک برند باعث می‌شود مشتریان راحت‌تر به شما اعتماد کنند و کار شما را خیلی راحت‌تر می‌کند.

2- چه نوع روشی برای تامین مالی جمعی استارتاپ شما مفید است؟

کدام یک از مدل‌های تأمین مالی جمعی برای شما بهتر است؟ آیا مثل پلتفرم همرس می خواهید از روش تامین مالی جمعی مبتنی بر پاداش استفاده کنید؟ یا روش تامین مالی جمعی مبتنی بر اهدا را در پیش خواهید گرفت؟ اسم هر دو روش بالا تأمین مالی جمعی است، اما نتایج بسیار متفاوتی را برای شما و کسب‌وکارتان دارند، پس قبل از شروع کمپین، اهداف و برنامه خود را دقیق مشخص کنید تا بتوانید از روش بهینه برای رسیدن به اهدافتان استفاده کنید.

3- ساختار هزینه برای تامین مالی جمعی چیست؟

ساختار هزینه‌ها در کمپین های کراودفاندینگ چیست؟ اول باید همه پاداش‌ها را تهیه کنید، هزینه ارسال آن‌ها را هم کنار بگذارید، هزینه‌های مربوط به تبلیغات را هم قبلاً پرداخت کرده‌اید، حالا کارمزد پلتفرم تأمین مالی جمعی هم مانده است!

اصلا فکر نکنید که تامین چنین هزینه هایی آسان است! این هزینه‌ها اشک هر کارآفرینی را که فکر می‌کند تأمین مالی جمعی برایش به راحتی و رایگان، سرمایه جذب می‌کند درمی‌آورد! پس قبل از شروع کمپین با یک متخصص برای تدوین بودجه کمپین خود مشورت کنید.

4- برنامه بازاریابی شما چگونه است؟

آیا می دانید مخاطبان شما کجا هستند؟ چه چیزهایی آنها را هیجان زده می کند و چگونه می توان آنها را برای حمایت از پروژه خود تشویق کرد؟ Crowdfunding می تواند یکی از موثرترین مکانیسم های جمع آوری سرمایه باشد، اما اکثر کمپین ها به طور جادویی اتفاق نمی افتند ! یک کمپین جمع سپاری مالی باید به خوبی بازاریابی شود، پس به این سؤال فکر کنید که با بودجه‌ای که دارید چگونه می‌توانید به بهترین شکل ممکن بازاریابی خود را انجام دهید.

5- آیا به اندازه کافی تلاش می کنید؟

آیا تمام خواسته های شخصی و شغلی مورد نیاز برای فرایند اجرای یک کمپین تأمین سرمایه را درک می کنید؟ آیا آماده هستید تمام تلاش خود را برای موفقیت در پروژه سرمایه گذاری جمعی به کار بگیرید؟

6- نقش پلتفرم تامین مالی در چه حدی است؟

پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی می‌توانند کمک‌های زیادی به پیروزی یک کمپین کنند. انتخاب پلتفرم مناسب می‌تواند تأثیر ویژه‌ای در موفقیت یا شکست پروژه شما داشته باشد. پلتفرم مورد نظر شما تاکنون چه نوع پروژه‌هایی را به موفقیت رسانده است؟ بیشتر توانسته کدام مخاطبین را به خود جذب کند و چه امکانات ویژه‌ای در اختیار شما می‌گذارد؟

مثلا پلتفرم تامین مالی جمعی همرس در زمینه تامین مالی جمعی پروژه ها و استارتاپ های هنری فعالیت می کند، این فعالیت های حوزه های مختلف هنر اعم از فیلمسازی، مستند، موسیقی و … را در برمی گیرد.

استفاده از چنین پلتفرم‌هایی برای یک کارآفرین یا هنرمند بسیار به‌صرفه است، چرا که مهیا کردن امکانات این پلتفرم‌ها برای یک پروژه هزینه‌بر خواهد برد. آماده سازی یک درگاه پرداخت امن، فعالیت‌های سنگین بازاریابی و تبلیغات، امور مربوط به مجوزها و ملاحظات قانونی تنها برخی از خدماتی است که پلتفرم‌ها برای یک کمپین مهیا می‌کنند.

7- برنامه تولید شما به چه صورت است؟

آیا پس از پایان کار تأمین سرمایه جمعی، می دانید چگونه محصول خود را تولید کنید؟ تولید و ارسال یک محصول با جمع سپاری مالی، امری پیش پا افتاده نیست و درک نیازهای بودجه، جدول زمانی و روش های ارسال محصول برای شما مهم است. تأخیر حتی اگر یک روز هم باشد می‌تواند به اعتماد مخاطبان شما و کمپینتان ضربه بزند. پس اگر برنامه‌ریزی برای تولید محصولتان به‌صورت دقیق امکان ندارد، کراودفاندینگ روش مناسبی برای شما نیست.

تأمین مالی جمعی، یک روش فوق‌العاده برای تحقق ایده‌های کارآفرینان است، اما باید دانست که این روش برای همه مناسب نیست.
اگر این روش را به اشتباه برای خود انتخاب کنید می‌تواند اعتبار شما را زیر سؤال ببرد و تجربه تلخی از این روش داشته باشید، حتماً قبل از ورود به کرادفاندینگ به خوبی زوایای آن را بشناسید و از مشاوران کمک بگیرید.