همرس

همرس نخستین سایت تامین مالی جمعی و کرادفاندینگ برای تولید فیلمهای مستند و سایر آثار هنری

تفاوت ها و مزایای تامین مالی جمعی نسبت به روش های سنتی تامین سرمایه

تفاوت ها و مزایای تامین مالی جمعی نسبت به روش های سنتی تامین سرمایه

1400/3/1

تامین مالی جمعی یا کراودفاندینگ، به فرآیند تامین بودجه یک پروژه با جمع آوری مبالغ اندک از تعداد زیادی از افراد اطلاق می شود. کرادفاندینگ برای استارتاپ ها یک روش مرسوم جذب سرمایه است و اغلب توسط مخترعان، کارآفرینان، موسیقیدانان، فیلمسازان، هنرمندان و موسسات خیریه نیز استفاده می شود.

تأمین مالی جمعی، مخالف رویکرد متداول برای تأمین مالی کسب و کار است. در روش های متداول سنتی، اگر شما بخواهید برای شروع کسب و کار یا تولید یک محصول به جذب سرمایه بپردازید، نیاز دارید که مواردی مثل طرح کسب و کار (Business Plan)، تحقیق روی بازار و نمونه‌ محصولتان را مهیا نموده و سپس به دنبال خریدار یا سرمایه گذار برای ایده‌تان بگردید.

این منابع تأمین بودجه که معمولا شامل بانک‌ها، فرشتگان کسب و کار (Angel investors) و … هستند، آن دسته از سرمایه گذارانی می باشند که تمایل به سرمایه گذاری در شرکت‌های استارتاپ یا در شرف تاسیس دارند و شرکت‌ های سرمایه‌گذاری خطرپذیر هستند. اکتفا به چنین مواردی، منابع سرمایه گذاری شما را بسیار محدود می کنند.

اگر جذب سرمایه را به یک قیف تشبیه کنیم، در فرایند سنتی، شما و ایده‌تان در انتهای پهن و سرمایه‌گذاران هدفتان در انتهای تنگ آن قرار دارند و اگر شما نتوانید در زمان مناسب، ایده ی خود را به سرمایه‌گذار یا شرکت مناسب نشان دهید، وقت و پول خود را هدر داده‌اید.

در روش تامین مالی جمعی، پلتفرم‌های تأمین مالی جمعی با دادن یک پلتفرم‌ واحد به شما و سرمایه گذاران برای ساختن، به نمایش گذاشتن و به اشتراک گذاشتن منابع ایده‌تان، انتهای آن قیف را وارونه می‌نمایند که این رویکرد به طور چشمگیری، مدل سنتی را ساده و مؤثر می‌کند.

به طور سنتی، شما باید ماه‌ها از طریق شبکه شخصی‌تان برای بررسی دقیق سرمایه‌گذاران بالقوه و جلب رضایت آنان، زمان و پول‌ خودتان را صرف می‌کردید.

با تأمین مالی جمعی، عرضه ایده تان در مقابل اشخاص علاقمند و دادن راه‌های بیشتری به آنها برای کمک به رشد کسب و کارتان بسیار آسان تر است، که این راه‌ها می‌تواند شامل سرمایه گذاری هزاران نفر برای ایده شما باشد.

مزایای تامین ‌مالی‌ جمعی

مزایای زیادی برای تأمین مالی جمعی نسبت به روش‌های سنتی وجود دارد. در اینجا به برخی از مزایای احتمالی اشاره می کنیم:

سهولت دسترسی به سرمایه گذاران

با استفاده از یک پلتفرم‌ تأمین مالی جمعی، شما به هزاران سرمایه‌گذار مجاز که می‌توانند کمپین تأمین سرمایه‌ جمعی‌تان را دیده، با آن ارتباط برقرار نموده و آن را به اشتراک بگذارند، دسترسی خواهید داشت.

سرعت در تامین منابع

در روش های سنتی جهت تامین سرمایه مورد نیاز باید به سراغ بانک ها و … رفت و برای اخذ وام اقدام کرد در حالی که در تامین مالی جمعی، نقش بانک حذف می گردد و منابع مالی مورد نیاز از حامیان جمع آوری می شود.

دسترسی به سیستم روابط عمومی و بازاریابی

از هنگام راه‌اندازی تا بسته شدن فرایند تامین مالی جمعی ایده تان، شما می‌توانید کمپین‌تان را به واسطه‌ رسانه‌های اجتماعی، خبرنامه‌های ایمیلی و تاکتیک‌های دیگر بازاریابی آنلاین به اشتراک گذاشته و تبلیغ نمایید. به همان اندازه که دیگر رسانه‌ها پیشرفت کمپین جذب سرمایه‌تان را پوشش می‌دهند، شما می‌توانید با هدایت ترافیک به وب‌سایت‌تان و منابع دیگر شرکت‌تان بازدهی آن را به حداکثر برسانید.

اعتبارسنجی ایده و بازخورد گیری آسان

دلیل اصلی شکست یک استارتاپ چیست؟ احتمالا کمبود بودجه، رقابت سخت یا بازاریابی ضعیف را دلیل آن می‌دانید اما در اشتباه هستید! طبق تحقیقات CB Insights، 42 درصد از استارتاپ‌ها به دلیل کمبود نیاز بازار با شکست مواجه شده‌اند. به عبارت دیگر، بیشتر استارتاپ‌ها شکست می‌خورند زیرا محصولی تولید می‌کنند که هیچ کس به آن نیاز ندارد یا دغدغه‌ی آن را ندارند. با استفاده از روش تامین مالی جمعی و ارائه ایده یا طرح کسب و کارتان به گروه های مختلف، یک فرصت عالی برای اعتبارسنجی و پالایش ایده‌تان به دست می آورید. هنگامی‌که سرمایه‌گذاران بالقوه شروع به ابراز علاقه و پرسیدن سؤالات می‌نمایند، شما به سرعت خواهید دید که آیا چیز مورد نیازی برای ارائه وجود دارد که سبب احتمال بیشتر خرید توسط آنان شود یا خیر. با این روش، نقاط قوت و ضعف ایده و طرح کسب و کارتان را هم بهتر خواهید شناخت.

صرفه جویی در زمان و افزایش کارایی

یکی از بهترین ویژگی های تأمین مالی جمعی، متمرکز کردن و ساده‌سازی تلاش‌های شما برای جذب سرمایه است. با ایجاد یک پروفایل جامع که به شما امکان متمرکز نمودن سرمایه‌گذاران بالقوه‌تان را در یک مکان دهد، دیگر نیازی به پیگیری شخصی هر یک از سرمایه‌گذاران نخواهید داشت. بنابراین بجای تلاش‌های تکراری سنتی مانند چاپ و ارائه اسناد و انجام به‌روز‌رسانی هر یک به طور دستی، شما می‌توانید هر چیزی را در یک فرمت بسیار قابل دسترس‌تر به طور آنلاین ارائه دهید که این کار زمان بیشتری را برای مدیریت کسب و کارتان به جای اختصاص دادن آن برای جذب سرمایه در اختیارتان قرار می‌دهد.

جذب یا اثبات اجتماعی

موقعی که مشتریان بالقوه به محصول یا خدماتی که در آینده می خواهید ارائه دهید، علاقه نشان می‌دهند شما در واقع، اثبات اجتماعی ایجاد نموده‌اید که نشانگر این است که دیگران به آنچه انجام می‌دهید باور دارند. هنگامی که متقاضیان اولیه با بررسی موشکافانه، ایده‌تان را باور می کنند احتمال بیشتری وجود دارد که دیگران هم از آنان پیروی نمایند. اثبات اجتماعی، جذب نیز معنا می‌شود که حتی می‌تواند جذب تعداد زیادی از پشتیبانان، پیش‌سفارش‌ها، یا توجه رسانه‌ها باشد و این امر برای زمانی که شما یک معرفی خوب به دیگر سرمایه‌گذاران انجام می‌دهید ارزشمند است.

سود بیشتر با ریسک کمتر

با پیش فروش محصولات، نیازی به خرید و انبار مواد اولیه ندارید. طبق اظهارات ویل فورد، مدیرعامل و ‌سرمایه گذار Launch Boom «تمام آنچه که نیاز دارید یک نمونه اولیه عملی و یک برنامه عالی برای بازاریابی است.» با روش تامین مالی جمعی که می توانید در خلال آن، محصولتان را هم پیش فروش کنید، مشکل سرمایه در گردش حل می‌شود و بیش از نیازتان مواد اولیه سفارش نمی‌دهید. همچنین با پیش فروش هزاران واحد محصول، می‌توانید سفارش بیشتری به تولیدکنندگان داده و در نتیجه، هزینه تولید هر واحد محصول را کاهش بدهید؛ این استراتژی، حاشیه سود شما را افزایش می‌دهد.