همرس

همرس نخستین سایت تامین مالی جمعی و کرادفاندینگ برای تولید فیلمهای مستند و سایر آثار هنری

مراحل تامین مالی جمعی چیست؟

مراحل تامین مالی جمعی چیست؟

1400/2/18

Crowdfunding، به معنی تامین مالی جمعی است. تامین مالی جمعی، فرآیند تامین بودجه یک پروژه با جمع آوری مبالغ اندک از شبکه بزرگی از افراد است. کرادفاندینگ برای استارتاپ ها و پروژه های مختلف، یک روش معمول و مرسوم در دنیا برای جذب سرمایه بوده و اغلب توسط مخترعان، کارآفرینان، موسیقیدانان، فیلمسازان، هنرمندان و موسسات خیریه نیز استفاده می شود.
در مقاله «نگاهی به مفهوم و مدل های تامین مالی جمعی» به تعریف مفهوم کرادفاندینگ و انواع مدل های آن پرداختیم. در ادامه به مقدمات و مراحل کرادفاندینگ خواهیم پرداخت.

چگونه تامین مالی جمعی را آغاز کنیم؟

چیزی ویژه و بسیار ارزشمند، خلق کنید

برای جلب توجه و سرمایه ی دیگران باید یک ارزش واقعی تولید کنید. این مطمئنا سخت‌ترین قسمت این فرآیند است، اما بدون آن، از همان ابتدا محکوم به شکست هستید.

همه چیز را از قبل آماده کنید

استفاده از سایت‌های ایجاد کمپین و تامین سرمایه جمعی، به این معنا نیست که هیچ کاری انجام ندهید. بلکه پیش از به راه انداختن کمپین باید سخت بر روی آن کار کنید. در حقیقت، پیش از آغاز یک کمپین تامین مالی جمعی باید بتوانید به پاسخ‌های کاملی برای این سوالات داشته باشید:
مزیت اصلی محصول شما چیست؟
این مزیت اصلی چرا تا این اندازه مهم است؟
بازار هدف و مخاطبان شما چه کسانی هستند؟
رقبای اصلی شما چه کسانی هستند و چه چیزی شما را از رقبایتان متمایز می‌کند؟
برای تولید این محصول، به چه مقدار پول نیاز دارید؟
این پول به طور خاص در چه مواردی هزینه می‌شود؟
از کدام شکل سرمایه گذاری استفاده می‌کنید؟
اگر به مبلغ هدف خود نرسید چه اتفاقی می‌افتد؟
چقدر پول برای بازاریابی دارید؟
قرار است روی کدام کانال‌های بازاریابی تمرکز کنید؟

مطمئن شوید که محصول شما برای سرمایه گذاری جمعی مناسب است

هر ایده ای برای سرمایه گذاری جمعی، مناسب نیست. یکی از مهم ترین ویژگی ها برای ایده هایی که می توان تامین مالی جمعی برایشان انجام داد این است که آنها خبرساز، منحصر به فرد و خلاقانه هستند. اگر محصول شما بیش از حد به سایر پیشنهادهای موجود در بازار شباهت داشته باشد، هیچ کس احساس نمی‌کند باید به آن کمک کند.

اولین قدم برای تشخیص این منحصر به فرد بودن، تحقیقات بازار است. باید مطمئن شوید که ایده شما قبلا اجرا نشده و در بازار، نیاز به محصول شما وجود دارد. سپس محصولات پرطرفدار در پلتفرم‌های مختلف سرمایه گذاری را نیز بررسی کنید تا ببینید چه نقاط مشترکی با آنها دارید و چرا کمپین‌ تامین سرمایه جمعی آنها موفق بوده‌ است.

ایجاد محتوای جذاب

دقت کرده‌اید که ویدیوهای تبلیغاتی، فصل مشترک تقریبا تمام کمپین‌های موفق هستند؟ زیرا ویدیو یکی از تاثیرگذارترین ابزار بازاریابی به حساب می‌آید. طبق تحقیقات سیسکو، 82 درصد از مصرف ترافیک اینترنت در سال 2021 به ویدیو اختصاص خواهد یافت. اما برای داشتن یک کمپین موفق به چیزی بیشتر از یک ویدیوی باحال و جذاب نیاز دارید. در حقیقت محتوای مناسب برای یک کمپین موفق برای کرادفاندینگ باید چنین فهرستی داشته باشد:
حداقل یک ویدیوی وایرال شده
عکس و ارائه زیبا و با کیفیت حرفه‌ای از محصول
تیترهای جذاب
پوشش مطبوعاتی مناسب
ارسال ایمیل های متعدد به جامعه هدف احتمالا علاقه مند به حمایت از محصول
تبلیغات قوی و مناسب در شبکه‌های اجتماعی

مراحل تامین مالی جمعی

داستان پروژه خود را به اشتراک عموم بگذارید

داستان شما درباره پروژه و محصولتان، یکی از مهم ترین عناصر کمپین تان محسوب می شود. این داستان، توصیف و تشریح نوشته شده از کمپین تامین مالی جمعی تان است که در صفحه کمپین تان قابل مشاهده است.

داستان پروژه شما به حامیان می فهماند که چگونه محصول یا کسب کار شما می تواند برای آنها مفید و سودمند باشد. ایده شما از کجا نشات می گیرد، نوآوری پروژه شما در چیست، چگونه برای انجام آن برنامه ریزی می کنید و چرا می خواهید آن را انجام دهید. بیان این مسائل، اعتبار پروژه تان را در ذهن مخاطبانتان اثبات می کند. لازم به ذکر است که برقراری ارتباط داستان شما با تصویر عینی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارائه یک تصویر بزرگ و واضح از پروژه تان مثلا در قالب یک ویدئو در این امر بسیار تأثیرگذار خواهد بود. ویدئوها از اهمیت ویژه ای برخوردار هستند و حتی می توانند باعث شکست یا موفقیت یک پروژه باشند. مطمئن شوید که ویدئوی شما با کیفیت بالا و حرفه ای باشد. اغلب پروژه های تأمین مالی شده موفق، بزرگ ترین بازدید ویدئو را دارند.

تعیین و اعلام مدت زمان کمپین تامین مالی جمعی

هنگامی که ساختار کمپین یا پروژه تان شکل گرفت، می توانید یک مدت زمان برای کمپین خود انتخاب کنید. مدت زمان پروژه ها در پلت فرم های تأمین مالی معمولا بین 30 تا 60 روز می باشد. تحقیقات نشان می دهد که پروژه های طولانی تر به ندرت موفق می شوند، زیرا مدت زمان های بیشتر، به عدم اعتماد به نفس سازنده و عدم اطمینان او از موفقیت پروژه اش تعبیر می شود.
توجه داشته باشید که شما یک بار پروژه تان را راه اندازی می کنید، بنابراین نمی توانید مدت زمان کمپین خود را تغییر دهید.

پاداش های کمپین سرمایه گذاری جمعی

با توصیف پروژه و تعیین مدت زمان کمپین خود، نوبت به انتخاب پاداش های مختلف می رسد. در واقع ارائه پاداش های مادی و معنوی، یکی از مشهورترین و مقبول ترین مدل های تامین مالی جمعی است. بهترین پاداش ها آنهایی هستند که شما می توانید به طور اتوماتیک آنها را تکمیل و بدون ریسک در تاخیر آنها را تامین و آماده کنید.

پاداش های باارزش موجب جذب حامیان و حمایت آنها از پروژه تان می شود، اما فراموش نکنید که تحویل به موقع و درست، از اهمیت بالاتری برخوردار است، بنابراین بایستی پاداش هایتان واقع بینانه باشد. ملموس و عملی بودن پاداش ها موجب اثربخشی پروژه خواهد شد.

پاداش ها از پروژه ای به پروژه ای دیگر متفاوت هستند، اما اغلب پاداش ها بهصورت یک نسخه از محصول تولیدی یا تجربه ای منحصر به فرد از پروژه می باشند.

مبلغ هدف پروژه تامین مالی جمعی

در این مرحله، مبلغ هدف شما برای راه اندازی کسب و کار و تعداد حامیان مورد نیاز شما تعیین می شوند. مبلغ هدف تامین مالی جمعی بایستی حداقل بودجه مورد نیاز شما برای تکمیل پروژه و پاداش های تعریف شده را شامل شود. از آن جایی که هر کمپین و پروژه منحصر به فرد می باشد، شما باید خودتان محاسبات را انجام دهید. در بیشتر سناریوهای پایه، مقدار پایه مبلغ هدف پروژه باید شامل هزینه های تکمیل پروژه باشد:
هزینه های تکمیل پاداش ها + هزینه بازاریابی +30 درصد هزینه بسترسازی = حداقل هدف تامین مالی

به خاطر داشته باشید که پس از راه اندازی کمپین، نمی توانید اهداف مالی پروژه را تغییر دهید، پس از ابتدا با دقت هزینه ها را محاسبه نمایید.

تبلیغات پروژه

تبلیغات پروژه به صورت ترویج و تبلیغ کمپین پروژه در شبکه های اجتماعی و به روزرسانی برنامه های شما برای حامیان تان انجام می شود. به خاطر داشته باشید که کمپین شما احتمال دارد که به صورت 100 درصد، تامین مالی نشود. بنابراین باید به طور تمام وقت برای رسیدن به هدف خود تلاش کنید و از هر اهرم ارتباطی خصوصا شبکه های اجتماعی جهت بازاریابی استفاده کنید.

به روز رسانی و اطلاع رسانی دقیق پروژه

شما برای حفظ حامیان پروژه خود و حیات کمپین تان بایستی رو به جلو حرکت کنید. اگر به طور مرتب به روزرسانی نکنید و اقدامات خود را با حامیان تان به اشتراک نگذارید، به احتمال زیاد، حامیان تان علاقه شان را از دست می دهند و قادر نخواهید بود حامیان جدیدی که نیاز دارید را جذب کنید.

خوشبختانه چارچوب تامین مالی طوری طراحی شده که این امکان را می دهد تا برای حامیان پروژه تان بروزرسانی کنید و پیام ارسال کنید. این مزیت باعث می شود که چارچوب چرخه پروژه حفظ شود. این به معنای تبادل اطلاعات میان شما و حامیان می باشد. صادقانه رفتار کنید و به‌طور مرتب به‌روزرسانی کنید.